Grubumuzun Kurucusu Mevlüt Çelik’i Rahmetle Anıyoruz.

Mevlüt Çelik Kimdir?

Mevlüt Çelik 1954 yılında Afyonkarahisarın Bolvadin ilçesinde mütevazi bir ailede dünyaya geldi.

Marangoz bir babanın 5 çocuğundan biri olan Mevlüt Çelik ilk ve orta öğrenimini güzel memleketi Bolvadin’de tamamladı.

Kalbindeki büyük vatan ve iman sevgisi ile Lise ve Üniversite hayatı boyunca birçok sivil toplum örgütünde gönüllü olarak çeşitli görevler aldı.

Liseyi üstün başarı ile tamamlayıp 1972 yılında Ankara Üniversitesi’nde Veterinerlik Fakültesi’nde öğrenimine başladı.

Vatan sevgisi ile farklı kurum ve kuruluşlarda bir takım sorumluluklar alarak gelecek nesillere de bu görüşünü aktarmayı amaç edindi.

Bu dönemde hem öğrenimini tamamladı hem de kalbindeki vatan ve iman sevgisiyle görev yaptığı sivil toplum örgütlerinde üst düzey yöneticilik yapma başarısı gösterdi.

1978 yılında mezun olduktan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde sırasıyla; Van-Erciş Altındere Harasında, Afyonkarahisar- Sincanlı İlçesinde Veteriner Hekim olarak çalıştı.

Türkiye sevdalısı olarak, hayatı boyunca hayvancılıkta genetiğin geliştirilmesi, sağlıklı beslenme ve doğru yetiştiricilik konularının dikkate alınması için büyük uğraş verdi.

Yurt dışında 1988-1989 yıllarında ABD’de Süt sığırlarının beslenmesi ve epidemiyoloji konularında eğitim aldı. 1991 yılında İngiltere Reading Üniversitesinde epidemiyoloji hayvan hastalıklarının izlenmesi ve eradikasyonu konularında eğitim alan Mevlüt Çelik’in bilimsel çalışmaları günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Patoloji ve Epidemiyoloji konularında araştırmaları ve yayınları bulunmaktadır.

1996 yılı haziran ayında bakanlıktaki görevinden ayrılarak özel sektörde çalışmaya başlayan Mevlüt Çelik; eczacılık-ilaç, hipermarketler zinciri ve bebek maması alanlarında faaliyet gösteren firmalarda gerçekleştirdiği yöneticiliklerden sonra, ülke hayvancılığımızın gelişmesini ve koruyucu hekimliğin önemini dikkate alarak 2003 yılında Çelik Çesa Grubun temellerini attı.

İşletmelerde verimliliğin arttırılması konusunda; koruyucu aşılama ve programları, hijyen, ıslah, doğru bakım beslenme, sürü sağlığı ve yönetimi konularını, yurt dışından ve yurt içinden birçok partner şirketle ortak çalışmalar sürdürerek, ülke hayvancılığının yararına sunmaya gayret gösterdi.

Toplam 38 yıllık mesleki tecrübe ve çalışma ile ülkemiz hayvancılığının gelişmesi için durmadan çalıştı. Bıraktığı miras gelecek nesillerede vatan sevgisini iman sevgisini aşılayacak ve ülkemizin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Mevlüt Çelik 7 Aralık 2015 sabahı geçirdiği ani rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu.

Grubumuzun kurucusu, babamız Mevlüt Çelik’i saygı, sevgi ve sonsuz özlemle anıyoruz.