Altıntaş Çiftliği Fertilite Protokolü Test Sonuçları

İzmir’in Menemen ilçesinde faaliyet gösteren Altıntaş Çiftliği’nde Uzman Veteriner Hekim Feyyaz Kocaarslan gözetiminde 20 adet pik grup (40-50 lt/gün ) sub-östrus ve döl tutma problemleri gösteren sağmal inek üzerinde yapılan çalışmalar ile Biochem Fertilite Protokolü’nün başarısı kanıtlanmıştır.

26 Mart 2018 tarihinde İzmir İli Menemen ilçesinde faaliyet gösteren Altıntaş Çiftliğin’de 20 adet pik grup (40-50 lt/gün ) sağmal inek üzerinde yapmış olduğumuz denemede, sub-östurs ve döl tutmama problemleri gösteren ineklere:

*12 saat ara ile günde 2 defa 100 gr Fertility Pack ve 12 saat ara ile günde 2 defa 100 ml Energy Top ürünleri, 25 gün süre ile oral olarak uygulandı.

İlginizi Çekebilir!  Montofon Irkı Hakkında Her Şey

*Ayrıca tek seferlik hayvan başı 1 adet Keto Gel 400ml. ve 1 adet Cal Gel 400 ml. ürünleri oral olarak uygulanmıştır.

Fertilizasyon protokolü uygulamasının ilk günü sabahı bütün hayvanlar trans-rektal  ultrason yardımı ile ovaryumlardaki mevcut yapılar belirlenmiş ve tabloda belirtilmiştir. (Biochem Fertilizasyon Protokolü Öncesi Ovaryumların Mevcut  Durumu).

Çalışma esnasında 20 inekten 2 tanesi (3537 JULİA ve 7983 FİLİZ) östrus göstermesine rağmen ürovagina olgusu sebebiyle tohumlanmamış ve deneme dışı bırakılmıştır.

Gebelik Kontrolleri tohumlama sonrası 30. günde rektal ultrason yardımıyla yapılmıştır;

İlginizi Çekebilir!  Genel Müdürümüzden Muhsin Yazıcıoğlu Mesajı

18 inekten 12 ‘si fertilizasyon protokolü uygulamasının ilk 60 gününde, tek tohumlama ile 4 inek ikinci tohumlama sonrası gebe kalmıştır. 1 inek ise üçüncü tohumlamada gebe kalmıştır.

Yapılan denemenin sonuçları tablo şeklinde ekte sunulmuştur.

Özet olarak yüksek süt verimli sığırlarda, kızgınlığa gelme ve döl tutma problemleri yaşadığımız ineklerin rasyonlarına ilave edilen Biochem Fertilizasyon Protokolü Ürünlerinin, fertilizasyon başarısına önemli ölçüde katkı sağladığı kanaatine varılmıştır.

Test sonuçlarına ilişkin detaylı raporu incelemek için lütfen tıklayın:

 

 

Facebook Yorumları