Defne Tarım İşletmesi Buzağı Koruma Protokolü Test Sonuçları

İzmir’in Tire ilçesinde faaliyet gösteren Defne Tarım İşletmesinde Dr. Vet. Hekim Alim Daşkaya ve ekibinin gözetiminde 20 adet deneme grubu ve 20 adet kontrol grubu buzağı üzerinde araştırma yapılmıştır. Bu çalışmalarda ”Biochem Buzağı Koruma Protokolü”nün sindirim sistemi (Local Effect) ve bağışıklık sistemi üzerindeki başarısı kanıtlanmıştır.

İzmir ili Tire ilçesinde Defne tarım süt işletmesinde 15.Ağustos.2017 – 15.Kasım.2017 tarih aralığında ‘’Biochem Buzağı Koruma Protokolü‘’ nün sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde ‘’Local Effect’’ başarı oranının değerlendirilmesi amacı ile 20 adet buzağı deneme grubu ve deneme grubuna eş 20 adet buzağı ile de kontrol grubu oluşturulmuştur.

Denemenin Amacı:

Buzağıların ilk 60 gününde özellikle sindirim sistemi enfeksiyonlarına karşı koruma amaçlı, kontrolsüz ve uzun süreli kullanılan antibiyotik ve kriptosidal ürünler patojen mikro organizmalarda direnç gelişimine sebebiyet vermektedir. Buzağıların gelişim dönemlerinde nükseden sindirim ve solunum sistemi enfeksiyonları, süt verimi dönemlerinde de döl tutma problemleri, rahim ve meme enfeksiyonlarında artış görülmektedir. (Münch et Trilk, 2002)

İlginizi Çekebilir!  5. Sürü Sağlığı ve Yönetimi Kongresini Tamamladık

 

Türkiye’de özellikle son dönemlerde buzağılara, doğduğu ilk günden itibaren ishallere karşı uzun süreli antibiyotik ve kriptosidal programlar uygulanmaktadır. Neticede iyileşmeyen, verim kayıplarıyla dolu, tekrar eden sindirim ve solunum sistemi enfeksiyonları ile karşı karşıya kalınmıştır.

Patojen mikro organizmaların etkinliğini azaltıcı ve direnç gelişimini önleyici ‘’Biochem Buzağı Koruma Protokolü’’ ile ‘’Lokal Effect’’ dünyada ve Türkiye’de yapılan denemeler ile ispatlanmıştır.

 

Denemenin Uygulanması:

‘’Biochem Buzağı Koruma Protokolü’’ nün objektif olarak ‘’Lokal Effect’’ başarısının tespiti için;

Deneme grubunda sindirim sistemi enfeksiyonlarından korunmak üzere antibiyotik veya kriptosidal hiçbir ürün kullanılmamıştır,

Kontrol grubunda ise antibiyotik veya kriptosidal (ilk gün itibari ile buzağının ağzına sıkılan jel antibiyotik preparatı ve 5-10 gün süresince kriptosidal ürün) kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir!  İNEKLERDE SICAK STRESİ | SICAK STRESİ | SIĞIRLARDA SICAK STRESİ

Buzağı doğduğu anda 15 – 30 dakika süresi içinde annesinden aldığı ağız sütünün (kolostrum) ardından,

*Bimulac Extra : 20gr/ 1. – 5. gün süresince süte katılarak toplamda: 100gr.

*Prolyt Pack : 20gr/ 1. – 50. gün süresince süte katılarak toplamda: 1.000gr.

Deneme Sonucu:

Deneme grubunda 20 buzağı 60 gün süresince ‘’Biochem Buzağı Koruma Protokolü ile’’ koruma altına alınmıştır. Kontrol grubunda ise 20 buzağı için antibiyotik ve kriptosidal ürünler kullanılmıştır.

Ortaya çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır:

Daha Sağlıklı Buzağılar

*Deneme grubunda ilk 60 gün süresince karşılaşılan sindirim ve solunum yolu enfeksiyonları sayıca ve şiddeti itibarı ile kontrol grubuna göre azalmıştır.

%67 Daha Az İlaç Kullanımı

*Deneme grubunda, kontrol grubuna göre karşılaşılan sindirim ve solunum sistemi enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılan antibiyotik ve ilaç miktarı 2/3 oranında azalmıştır.

Facebook Yorumları